Vítám Vás na mém

blogu Hanka

jak pěstovát kytky a starát se oně a hnojit

Pěstujeme doma orchideje

12. listopadu 2013 v 23:46 | hanka

Orchidej Phalaenopsis

Orchideje patří do čeledi vstavačovitých a jsou to vytrvalé byliny, které pochází z tropických oblastí s horkým a mírným klimatem. Orchideje nejen krásně vypadají, ale jejich výhodou je, že kvetou i v zimních měsících a jejich květy vydrží na rostlině až 3 měsíce. Nejběžnější orchidej, která je u nás k sehnání, je hybrid rodu Phalaenopsis. Poznáme ji snadno: těsně nad květináčem má několik tlustých listů vejčitého tvaru a jeden či více bezlistých květních stvolů s postupně se otevírajícími květy.

Kam orchidej umístit?

Pro co nejlepší růst a vývoj je důležité dodávat orchideji hodně světla (ne však přímé slunce!) a čerstvého vzduchu. Dáváme ji proto zpravidla k oknu, a to do místnosti, kde je teplota přes den přes 22° Celsia (nikdy ne nižší než 17°C) a v noci okolo 18°C. Orchideji se nejlépe daří na jižních, jihovýchodních a východních oknech. Západní strana je v létě příliš rozpálená a na severu zase v zimě chybí slunce. Orchideje potřebují vysokou vlhkost vzduchu a nesnesou suchý a prašný vzduch - nejlepší je proto pro ně pěstování v tzv. pokojových sklenících, popř. alespoň občasné rosení na listy (zde však pozor na chlad, jelikož vlhkost a chlad jsou pro tuto rostlinu smrtelná kombinace).

Jak často ji zalévat?

U zalévání orchidejí platí, že méně znamená více. Pokud jednou zapomenete zalít, nic vážného se nestane, zatímco jediné přelití (doprovázené například nízkou noční teplotou) může být pro orchidej osudné. Orchidej se zpravidla zalévá tak, že jednou za týden ji ponoříme do misky s vodou a necháme, aby alespoň půl hodiny nasákla vodu. Voda by měla být měkká, nejlépe dešťová. Pak orchidej necháme okapat a vrátíme zpět do obalu (nejčastěji průhledného). Takto se zalévají orchideje v období vegetace (když nekvetou), při květu jim naopak nastává vegetační klid a mají mít velmi omezenou zálivku (maximálně 1x za 2 týdny).

Jak ji hnojit?

V době aktivního růstu se orchideje přihnojují hnojivem speciálně vyvinutým pro orchideje - zhruba 1x za 2 týdny, ale můžeme hnojit i při každé zálivce s poloviční dávkou hnojiva. V době vegetačního klidu (kvetení) nehnojíme orchidej vůbec.

Ustřihnout či zastřihnout?Pěstujeme doma orchideje

Chceme li se pokusit o to, aby se na původním (odkvetlém) květním stonku vytvořily opět nové květy, stonek neodstřiháváme úplně, ale zastřihneme jej nad druhým až třetím očkem. Při dobrém pěstování by měla rostlina vykvést až 3x ročně. Ne každá rostlina je toho však schopna, proto se pak musí stonek ustřihnout celý a čekat na to, kdy rostlina pustí stonek nový.

Kdy a jak přesazovat?

Orchideje přesazujeme zhruba každé dva, tři roky do speciálního substrátu určeného pro orchideje. Postupujeme tak, že rostlinu nejprve ponoříme do vlažné vody a zbavíme starého substrátu. Suché a shnilé kořeny ostříháme, vložíme do nového květináče a zasypeme novým substrátem. Poté zhruba týden orchidej nezaléváme a klidně i 8 týdnů nehnojíme

Pěstujeme chryzantény

19. září 2012 v 15:35 | hanka
Chryzantéma byla v Asii považována za symbol věčného života, aristokracie a mužnosti. Dnes je spíše vnímána jako symbol přicházejícího podzimu. Je to nevysoká keříčková rostlina, která kvete drobnými kvítky různého zbarvení (bílé, žluté, oranžové či fialová barvy). Tato trvalka má květy od jednoduchých tvarů až po plné. Chryzantémy jsou ideální pro pěstování na záhonu nebo i doma v nádobách. Můžete je zakoupit v zahradnictvích, květinářstvích či ve vybraných obchodech COOP.

Jak se starat o chryzantémy?

V průběhu léta a podzimu odkvetlé květy pravidelně ostříháváme (tím se budou tvořit stále nové a pokvetou mnohem déle). Před příchodem mrazů rostliny i s nádobou schováme a necháme přezimovat na světlém, ale bezmrazém místě. Teplota by se měla ideálně pohybovat mezi 5 až 8° Celsia, vzduch by měl být suchý (zaléváme jen minimálně).
V březnu rostliny přemístíme na světlé místo s teplotou mezi 12 až 15 °Celsia a postupně zaléváme více. Během dubna odstřihneme z výhonků vrcholové řízky a necháme je zakořenit v substrátu s příměsí rašeliny a písku, pod krytem z perforované průhledné plastové nádoby či fólie. Teplota by se ideálně měla pohybovat mezi 15 až 20° Celsia, substrát udržujeme stále mírně vlhký. Zhruba za další měsíc můžeme zakořeněné sazeničky přesadit na záhon. Přibližně po třech týdnech po přesazení řízků zaštípneme vrcholek za čtvrtým až šestým lístkem, aby sazeničky narostly do hustých a košatých keříků. Větší a pozdně kvetoucí odrůdy můžete v průběhu června (nejdéle do poloviny července) zaštípnout ještě jednou. Chryzantémy v době květu potřebují pravidelnou a dostatečnou zálivku a neustálé přihPěstujeme chryzantémynojování.

Náš tip: Čaj z chryzantémy

Potřebujeme: sušené květy z chryzantémy - v prodejnách zdravé výživy nebo bylinných lékárnách koupíme sypaný chryzantémový čaj (JU HUA TEA)
Špetku chryzantémových květů dáme do průhledné sklenice či hrnku a zalijeme vařicí vodou. Necháme chvílli vyluhovat a poté pijeme. Užíváme 2 až 3x denně. Zalívat můžeme opakovaně.
Poznámka: Čaj z kvítků chryzantém má antiseptické účinky, zlepšuje vidění, záněty a únavu očí, zabraňuje infekcím dýchacích cest, snižuje horečky i bolesti hlavy, očišťuje játra, odstraňuje bolest, snižuje vysoký krevní tlak, uvolňuje křeče a pomáhá i diabetikům. Léčí angíny, chřipky či záněty hrdla.
Máte-li problémy s očima (dlouho čtete nebo pracujete s počítačem), připravte si nálev a teplé kvítky chryzantém si přiložte na víčka, dokud nevychladnou. Stejně můžete využít jejich hojivé vlastnosti při zánětech kůže, vřídků nebo akné. Pokožku si nálevem z chryzantém můžete omývat a kytičky přikládat na problematická místa.

Pelargonie neboli muškáty

12. května 2012 v 9:58 | hanka

Proč zrovna pelargonie?Pelargonie

Díky své bohatosti druhů a kultivarů, teplotní toleranci, díky schopnosti dlouho a ochotně kvést a také díky svému atraktivnímu vzhledu se pelargonie stále častěji objevují v truhlících oken chat i chalup.
Naší oblibě se těší odpradávna. Začátky pěstování muškátů sahají daleko zpět do roku 1631, kdy anglický dvorní zahradník John Tradescant přivezl první pelargonie z mysu Dobré naděje do Velké Británie. Další šlechtěné odrůdy vznikaly v 18. století v anglických zahradnictvích. Dnes rod Pelargonium zahrnuje asi 230 druhů a jejich název pochází z řečtiny - pelargos - čáp.
Pěstitelé se předhánějí v umění, čí truhlík bude nejbohatší… Mají "v rukávu" osvědčené postupy, jak docílit obřích, zářivých květenství. Ne každému se muškáty vydaří podle představ. Zejména převislé pelargonie vyžadují trochu více zahradnické péče, aby zůstaly po celé léto bohatě kvetoucí. Většinou ale stačí pelargoniím dopřát speciální zeminu pro jejich pěstování.

Zemina pro muškáty = základ úspěchu

Zemina pro muškáty, kterou lze zakoupit ve specializovaných prodejnách se zahradnickými potřebami, je plnohodnotnou pěstební zeminou s příznivě upraveným obsahem organických látek a vhodnou půdní kyselostí, jež poskytuje potřebné množství základních i stopových živin s důrazem na dostatečné množství fosforu, které podporuje množství, velikost a barevnost květů. Svojí strukturou, barvou a fyzikálními vlastnostmi zajišťuje dobrý přístup vzduchu ke kořenům květin, dobrou jímavost zásobní vody, příznivou záhřevnost i při nižších teplotách okolního vzduchu, urychluje zakořeňování květin, podporuje dobrý rozvoj kořenového systému.
Pro docílení pěstitelského úspěchu se doporučuje pěstovat muškáty v truhlících větších rozměrů (lepší akumulace zálivkové vody) s případnou instalací knotových šňůr z podložní misky, ve výsušných letních dnech dodržovat režim pravidelné zálivky.

Další pěstitelská doporučení

  • Při přesazování muškátů zajistěte odvod vody z květináčů či truhlíků (na provrtané otvory ve dně doporučujeme položit střepy keramiky).
  • Baly kořenů přesazovaných květin promněte rukou, odstraňte případné odumřelé kořeny.
  • Pokryjte dno nádoby zeminou, vložte rostliny, dosypte zeminu, setřeste ji, utužte a doplňte do úrovně asi 2 cm pod horní okraj nádoby.
  • Během vegetace přihnojujte vhodným kombinovaným hnojivem, a to prvně asi po pěti týdnech a následně vždy po 2 až 3 týdnech tak, že 2 g strojeného hnojiva rozpustíte v 1 l vody nebo použijete jiné speciální hnojivo pro muškáty (tablety, tyčinky).

letníčky pěstovát

12. května 2012 v 9:56 | hanka
jsou rostliny, které celý svůj životní cyklus prodělají během jednoho vegetačního období. To znamená, že ze semene vyklíčí rostlina, narostou jí stonky a listy, vykvete, vytvoří semena a rostlina odumře.Letničky

Tipy na pěstování letniček

Jen velmi malá skupina letniček pochází z našeho klimatického pásma. Většina druhů má svůj domov v polopouštích a stepích, kde mají dostatek vláhy, světla a tepla k růstu. Pro letničky proto vesměs platí pravidlo, že vyžadují teplé, bezvětrné a velmi slunné polohy. Ve stínu většinou velmi špatně rostou, jsou slabé, vytáhlé, téměř nekvetou a zároveň se snižuje jejich odolnost proti chorobám.
Na půdu všeobecně náročné nejsou, vyhovují jim hluboké, propustné, jen mírně kyselé a nezamokřené půdy. V první části vegetačního růstu zaléváme častěji a později, ve fázi kvetení, již zálivku mírně omezíme. Ochranu rostlin proti chorobám a škůdcům zajistíme nejen výběrem vhodného stanoviště, ale i použitím správného sponu při výsadbě, vysazováním jen silných rostlinek, vytrháváním nemocných rostlin a preventivním postřikem.
Pro letničky je velmi důležité, aby záhon pro ně určený byl dobře odplevelený a čistý. I v průběhu vegetace půdu kypříme a udržujeme v bezplevelném stavu. Kvetení mnoha druhů letniček podstatně prodloužíme tím, že budeme odkvetlé květy či květenství pravidelně odstraňovat.
Při výsadbách na větších plochách je vhodné používat nižší letničky s dlouhou dobou kvetení, a to buď v jedné barvě, nebo v tmavších či světlejších odstínech jedné barvy. Můžeme však kombinovat i více druhů nebo odrůd. Vyšší druhy letniček naopak používáme jako solitéry nebo jen v malých skupinách. Některé druhy využijeme jako lem květinových záhonů nebo i nízký živý plot. Popínavé druhy můžeme využít k ozelenění pergol, stěn nebo plotů.

Vysoké letničky

Královny zahrady jsou slunečnice s jedním květem i vícekvěté, tradiční žluté i barevné. Některé dorůstají do výšky 3 až 4 metrů.Vysévat potřebují až 70 cm od sebe. Do jednoho metru dorůstá okrasný, většinou plnokvětý mák, slézovec, slezovka, jednoletá ostrožka a chrpy. Zajímavou letničkou je laskavec ocasatý, který dorůstá i více než metrové výšky a má nezvykle dlouhá, tmavě růžová květenství. Velmi vděčné jsou krásenky, jejichž něžné květy kvetou až do zámrazu. Zahradu vám provoní tabák křídlatý, který se ovšem pěstuje i v nižších druzích.

Střední letničky

Výšku kolem půl metru bude mít růžová, červená nebo i bílá klárkie neboli lokanka, modrá, světle fialová nebo bílá černucha. Tu po odkvětu zdobí baňaté tobolky, které vypadají půvabně i po usušení. Atraktivní je i modrý nepopínavý svlačec a červený len. Na žádné zahradě by neměly chybět astry, hledíky a velká škála aksamitníků (afrikánů). Velké květy a úhledný kompaktní vzrůst aksamitníku rozkladitého můžete nahradit hustým závojem drobnokvětého aksamitníku jemnolistého, který rozzáří záhony barevnými odstíny od citronově žluté až po sytě oranžovou.

Nízké letničky

Mezi ně patří měsíček, různobarevná sluncovka neboli kalifornský máček nebo žlutá dvoutvárka. Pomněnku připomíná užanka, bíle nebo fialově kvetou iberky, modrá je svazenka, nenápadná, ale opravdu vonná je kytička našich babiček - rezeda. Barevnou obrubu záhonů vám vytvoří jednoletá fialová nebo bílá tařicovka, která dorůstá výšky do 15 cm.

Popínavé letničky

Hrachor, vilec, povijnice, thunbergie, lichořeřišnice a další popínavky spolehlivě obrostou a mnoha květy rozveselí nejrůznější zdi, ploty, dřevěné či kovové konstrukce
 
 

Reklama